Moment INEDIT de ZIUA EROILOR în ANUL CENTENARULUI | Articol – Pistol Gheorghe

BUFTEA 2018 – ZIUA EROILOR

În memoria ostașilor căzuți în Primul Război Mondial, de Ziua Eroilor autoritățile din județul Ilfov au organizat un spectacol inedit. Fanfara Electrecord a readus în memoria localnicilor invitați în orașul Buftea muzica interpretată de militari ai Orchestrei Reprezentative a Armatei, echipată în uniforme militare tradiționale.

Efectul conjugat al Consiliului Județean Ilfov și al autorităților din Buftea dar și al maeștrilor croitori de la Artim care îmbracă Armata României de 53 de ani a făcut posibil un moment inedit, de Ziua Eroilor. Pentru prima oară, Fanfara Electrecord, al cărui dirijor este chiar directorul Florin Ciofică a susținut un concert de zile mari și a acompaniat momentele festive dedicate acestui eveniment, în fața numeroșilor oameni prezenți, a primarului Gheorghe Pistol și a oficialilor ai instituțiilor județului, echipată cu uniforme militare de paradă.

Fanfara a devenit o prezență obișnuită la evenimente ce marchează momente importante din istoria națională, precum 1 Decembrie sau 24 ianuarie, Ziua Unirii Principatelor. Așa cum ne-a declarat dirijorul Florin Ciofică, directorul Electrecord, fanfara este formată din foști membri ai Orchestrei Reprezentative a Armatei și din tineri artiști, studenți.

În anul Centenarului, orchestra a fost echipată într-o costumație militară originală, realizată de celebra unitate, Artim, cea care croiește uniforme militare de circa 53 de ani, așa cum a dezvăluit „Evenimentul zilei”, pe 6 septembrie 2017. Noile uniforme sunt inspirate din cele ale fanfarelor de odinioară care concertau în parcurile marilor orașe, un mod de a reînvia tradiția de altădată.

„În calitate de executanți de tradiție, cu o vastă experiență în crearea de uniforme militare, ne-am alăturat, și noi, cei de la cooperativa de croitori Artim, initiativei Consiliului Județean Ilfov și a președintelui acestuia, domnul Marian Petrache. Suntem bucuroși că am putut contribui la echiparea cu uniforme militare a fanfarei Electrecord, condusă de maestrul dirijor Florin Ciofică. În calitate de părinte a doi copii, sunt încântat să pot susține astfel de initiative prin care învățământul și cultura sunt sprijinite. În sfânta zi a Înălțării Domnului și de Ziua Eroilor, am convingerea că neamul românesc va dăinui pe mai departe. Mulțumesc și colegilor din subordine care au contribuit la această realizare și, împreună cu aceștia, vă dorim succes” a declarant președintele SCM Artim, Mihai Rădică.

România a pierdut în Marele Război în jur de 1 milion de oameni, militari și civili. În data de 17 mai 1920, Regele Ferdinand a promulgat Decretul-lege 1693, prin care se instituia Ziua Eroilor ca sărbătoare națională și care se celebra concomitent cu o altă mare sărbătoare a creștinătății, Înălțarea Domnului.

Sursa: Evenimentul Zilei: http://evz.ro/moment-inedit-de-ziua-eroilor-in-anul-centenarului.html Autor: Petrisor Cana |