Eficientizarea energetică a clădirilor publice: Corp laboratoare – Corp C5, Liceul Tehnologic „Dumitru Dumitrescu”,Șos. București – Târgoviște nr. 145, oraș Buftea, județ Ilfov

Obiectivul general al proiectului constă în creșterea eficienței energetice a Corpului de Laboratoare C5 din incinta Liceului Tehnologic  „Dumitru  Dumitrescu” în conformitate cu obiectivele Strategiei Europa 2020 prin măsuri de reabilitare termică, contribuind la îmbunătățirea condițiilor oferite elevilor liceului, reducerea consumului de energie finală, scăderea anuală a consumului de gaze cu  efect  de  seră, gestionarea inteligentă a energiei și prevederea unor surse regenerabile de producere a energiei.

Îmbunătățirea eficienței energetice a clădirii Corp C5 Laboratoare din cadrul Liceului Tehnologic Dumitru Dumitrescu se va realiza în vederea obținerii unei economii de energie totală de 645,515 MWh/an, ceea ce reprezintă 70,62 % din consumul inițial (913,946 MWh/an pentru clădirea inițială la 268,430 MWh/an pentru clădirea reabilitată). Consumul total de energie primară asigurată din surse regenerabile va fi de 11,23 % (30,157 MWh/an).

Proiectul se încadrează în obiectivele priorității de investiții finanțate  prin  POR  2014-2020, prioritatea 3.1, operațiunea B, obiectivul specific al acesteia fiind „Creșterea eficienței energetice în clădirile rezidențiale, clădirile publice și sistemele de iluminat public, îndeosebi a celor care înregistrează consumuri energetice mari”.

Eficientizarea energetică a clădirilor publice : Școala Gimnazială nr. 3, Buftea

Eficientizarea energetică a clădirilor publice :
Școala Gimnazială nr. 3, Buftea

UAT Buftea în calitate de beneficiar, a încheiat  un contract de finanțare cu Ministerul Lucrărilor Publice, Dezvoltării și Administrației în calitate de Autoritate de Management, iar la nivel regional cu Agenția pentru Dezvoltare Regională a Regiunii de Dezvoltare Bucureşti-Ilfov, în calitate de organism intermediar.

Obiectivul general al proiectului constă în creșterea eficienței energetice a clădirii Școlii Gimnaziale nr. 3 în conformitate cu obiectivele Strategiei Europa 2020 prin măsuri de reabilitare termică, contribuind la îmbunătățirea condițiilor oferite elevilor școliii, reducerea consumului de energie finală, scăderea anuală a consumului de gaze cu efect de seră, gestionarea inteligentă a energiei și prevederea unor surse regenerabile de producere a energiei.

Îmbunătățirea eficienței energetice a clădirii se va realiza în vederea obținerii unei economii de energie totală de 293,78 MWh/an și 10,36 MWh/an din surse regenerabile, ceea ce reprezintă 82,75 % din consumul inițial.

Proiectul se încadrează în obiectivele priorității de investiții finanțate prin POR 2014-2020, prioritatea 3.1, operațiunea B, obiectivul specific al acesteia fiind “Creșterea eficienței energetice în clădirile rezidențiale, clădirile publice și sistemele de iluminat public, îndeosebi a celor care înregistrează consumuri energetice mari”.

Obiectivele specifice ale proiectului constau în: Reducerea emisiilor de carbon cu 78,53%  (în urma eficientizării energetice a clădirii, nivelul anual specific al gazelor cu efect de seră va înregistra o diminuare, respectiv de la 94,05 tone CO2 la 20,19 tone CO2); Îmbunătățirea eficienței energetice a clădirii în vederea obținerii unei economii anuale de energie primară (de la 478.125,50 kWh/an la 108.667,60 kWh/an).

Proiectul se derulează în Buftea, str. Independenței nr. 52, județul Ilfov, cod poştal 070000, România. Valoarea totală a proiectului este de 1.564.535,34 lei din care finanțare nerambursabilă (FEDR) 1.082.634,42 lei și 243.592,74 lei din bugetul de național.

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out LoudPress Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out LoudPress Enter to Stop Reading Page Content Out LoudScreen Reader Support