Vizita  Consiliului Local Buftea și a primarului Pistol Gheorghe în Republica  Moldova, orașul Ialoveni

La 27 Martie 2018 am sărbătorit un veac de când Basarabia a revenit la patria mamă prin votul istoric al Sfatului Țării.

Declarația de Unire de la acea vreme a fost primită cu mult entuziasm de românii din toate colțurile lumii, iar importanța ei a fost una determinantă pentru marele pas care urma să se înfăptuiască peste doar câteva luni: Marea Unire de la 1 Decembrie 1918.

Din nefericire bucuria reîntregirii țării și a neamului românesc avea să fie umbrită de infamul pact Ribbentrop-Molotov din 1939, când regimul sovietic a anexat Basarabia Rusiei.

Unirea Basarabiei cu România a rămas vie în conștiința celor două popoare care de fapt întotdeauna au reprezentat aceeași națiune, despărțită de un râu și de interese geografice străine de idealul nostru național.

Astfel Consiliul Local al orașului Buftea împreună cu primarul orașului Gheorghe Pistol s-au deplasat în orașul Ialoveni din Republica Moldova, oraș înfrățit la data de 1 Decembrie 2017, în vederea sărbătorii centenarului Marii Uniri și să-și manifeste voința de reîntregire a neamului și a României Mari.

Delegația a vizitat mai multe instituții orășenești (grădinițe, școli gimnaziale, licee, biserici, mănăstire, Centrul Cultural, primărie, monumente istorice, etc.), a participat la diverse acțiuni culturale și dezbateri pe tema unor proiecte de viitor pentru ambele localități, privind tradiția, cultura și schimbul de experiență între cele două.