Instituția Prefectului – Județul Ilfov aduce la cunoștința cetățenilor faptul că astăzi, 05 februarie a.c., a avut loc ședința extraordinară a Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Ilfov, în cadrul căreia a fost adoptată Hotărârea nr. 10 din 05.02.2021 privind aprobarea scenariului de funcționare corespunzător fiecărei unități de învățământ din județul Ilfov pentru începerea cursurilor în semestrul al II-lea al anului școlar 2020-2021.

Scenariile de funcționare corespunzătoare fiecărei unități de învățământ din județul Ilfov pentru începerea cursurilor în semestrul al II-lea al anului școlar 2020-2021 au fost aprobate luând în considerare rata incidenței cumulative a COVID-19 la 1.000 locuitori calculată la nivel de unitate administrativ-teritorială în data de 05.02.2021 și propunerile Consiliilor de Administrație ale unităților de învățământ din fiecare localitate, propuneri avizate de către Direcția de Sănătate Publică Ilfov și de către Inspectoratul Școlar Județean Ilfov.